Brukselka
Brukselka – zminiaturyzowana kapusta – swoją nazwę zawdzięcza stolicy Belgii, gdyż to właśnie z tego kraju pochodzi. Powstała w efekcie skrzyżowania dwóch innych popularnych warzyw – jarmużu oraz kapusty głowiastej. Producent brukselki Intermax spod Leszna dostarcza to warzywo miłośnikom naturalnych produktów i zdrowej kuchni. Jego obecność w jadłospisie jest istotna nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również odżywcze. Szczególnie powinny je zjadać dzieci, u których dostarczane przez to warzywo składniki wspomagają prawidłowy rozwój.
Brukselkę można przyrządzać na wiele sposobów, począwszy od dodawania jej do zapiekanek, zup warzywnych czy barszczu ukraińskiego, po serwowanie jako samodzielny dodatek warzywny do obiadu. Warto wiedzieć, że zachowanie walorów zdrowotnych brukselki zależy od sposobu jej przyrządzenia. Tradycyjne gotowanie niszczy enzym tyrozynazę, z którego powstaje sulforafan. Dlatego producent brukselki zaleca gotowanie jej na parze, nie dłużej niż 3-4 minuty. Podobnie jak inne warzywa kapustne, może też być zjadana na surowo.
Walory odżywcze i zdrowotne brukselki
Do brukselki z wielu powodów naprawdę warto się przekonać. Jest warzywem z rodziny kapustnych z bardzo dużą zawartością witaminy C. W jej skład wchodzą również witaminy A, B, E i K. Podobnie jak cebula czerwona, zawiera szereg minerałów, takich jak: wapń, magnez, żelazo, potas i wiele innych. Ze względu na zawartość kwasu foliowego jej spożywanie zalecane jest kobietom w ciąży. Jednym z najcenniejszych składników tego warzywa jest sulforafan. Ten silny utleniacz ma właściwości przeciwnowotworowe, ograniczając ryzyko wystąpienia raka prostaty, płuc, piersi czy jelita grubego. Substancja jest też skutecznym wsparcie w walce z uciążliwą Helicobacter pylori, odpowiedzialną między innymi za wrzody żołądka. Ponadto często spożywana brukselka zwiększa odporność organizmu oraz wpływa na poprawę samopoczucia. Nie jest wskazanym produktem dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, ponieważ ma działanie wolotwórcze.